Властивості керамічної цегли: технічні характеристики і призначення

30.07.2015

Характеристики і властивості керамічної цегли

Керамічна цегла залишається одним з найбільш затребуваних будівельних матеріалів на протязі довгого часу. Основною сировиною для його виготовлення служить глина, а всілякі добавки надають цьому будівельному матеріалу різні властивості. Завдяки гарним показникам міцності, водостійкості, морозостійкості і теплопровідності він успішно утримує лідируючі позиції серед великої кількості сучасних будівельних матеріалів.

Схема блоку керамічної цегли.

Він з успіхом використовується в будівництві будинків різної поверховості як для несучих стін, так і для перегородок. Безперечною перевагою цього будівельного матеріалу вважається екологічність — завдяки використанню натуральної сировини в цегляних будівлях і спорудах не виділяються речовини, шкідливі для організму людини.

Технічні характеристики

Схема кладки керамічної цегли: А – Ложковой ряд, Б – тичковий ряд 1-3 – послідовність дій.

 1. Щільність цегли характеризується масою матеріалу в 1 м?. Вона обернено пропорційна пористості і є основною характеристикою теплопровідності цього будівельного матеріалу. В залежності від виду цегли вона може змінюватися від 2100 кг/м? для клінкерної цегли до 1000 кг/м? для пустотілого.
 2. Пористість — це показник заповнення тіла цегли порами у відсотках. Від цієї структурної характеристики залежать показники міцності, морозостійкості, теплопровідності та інші. Для утворення пір в глину додають різні добавки — тирса, торф, вугілля, подрібнену солому, — які при проведенні випалу вигорають і утворюють невеликі порожнечі. Мінімальною пористістю (5%) має клінкерна цегла, а максимальної (14%) — облицювальна цегла.
 3. Морозостійкістю вважається здатність керамічної цегли витримувати без руйнування заморожування і подальше відтавання у воді, називається циклом. Від кількості циклів, які переносяться без зовнішніх пошкоджень, змін маси та міцності залежить марка будматеріалу. Існують наступні марки, що характеризують властивості морозостійкості: F15, F25, F35, F50, F75, F100. Показники морозостійкості для клінкерної матеріалу складають 50-100, для облицювальної цегли — 25-75, для шамотної, повнотілої та порожнистої кладки цегли — 15-50.
 4. Міцність керамічної цегли визначається його здатністю протистояти різного роду руйнувань, що виникають із-за зовнішнього впливу, що викликає внутрішнє напруження в ньому. Вона характеризується межею міцності при випробуваннях на стиск, згин та розтяг. Основні марки міцності М50, М75, М100, М125, М150, М175, М200, М250, М300. Чим більше поверховість будівель, тим вище марка міцності використовуваного будівельного матеріалу.
 5. Водопоглинання — це здатність поглинати і утримувати вологу. Велика насиченість водою значно знижує основні технічні характеристики і властивості керамічної цегли. Згідно ГОСТу, для повнотілої матеріалу вона не повинна бути вище 8%, а для пустотілого — 6%.
 6. Теплопровідність характеризує здатність передавати тепло при виникненні різниці температур всередині і зовні приміщення. Вона залежить від пористості і пустотілості цегли.

Зовнішній вигляд

Схема перевірки правильності викладеної кладки.

Керамічна цегла є штучним каменем, мають правильну форму. Його ребра повинні бути строго прямолінійними, а грані — мати плоску поверхню. Робоча грань, яка розташовується паралельно до основи кладки, називається постіллю, її розмір становить 250 на 120 мм. Середня за розмірами грань, перпендикулярна до ліжка, називається ложком і має розміри 250 на 65 мм для одинарної цегли. Найменша межа називається торцем. Її розміри становлять для одинарного керамічної цегли 120 на 65 мм.

Згідно діючого Дсту, цегляні заводи виробляють керамічний будівельний камінь наступного основного формату:

 • одинарний;
 • полуторний;
 • подвійний.

Одинарний цегла, званий ще нормальним форматом (НФ), характеризується розмірами 250-120-65 мм Параметри полуторного цегли або 1,4 НФ, складають 250-120-88 мм, а подвійного або 2,1 НФ — 250-120-140 мм.

Значно рідше випускають так званий еврокирпич і одинарний модульний. Розміри еврокирпича складають 0,7 НФ або 250-85-65 мм, а модульного одинарного — 1,3 НФ або 288-138-65мм. ГОСТом передбачений випуск неповномірні цегли, довжина якого складає 180, 120 або 60 мм. Для будь-якого виду виробів відхилення в розмірах не повинні перевищувати 5 мм по довжині, 4 мм по ширині і 3 мм по товщині. Поверхні повинна бути без видимих кам’янистих або вапняних утворень, добавок.

Рядовий цегла

Звичайний будівельний цегла називають рядовим. Він буває двох основних видів:

 • повнотіла;
 • пустотіла.

Схема кладки стіни з керамічної цегли.

Облицювальна керамічна цегла

Схема облицювання стіни керамічною цеглою.

Облицювальна цегла ще називають лицьовим або фасадним. Основне призначення — зовнішня облицювання будівель. Для нього дуже важливий зовнішній вигляд — однаковий рівномірний колір, відсутність розшарування або тріщин на поверхні, гладкі грані і точна форма. У більшості випадків облицювальна керамічна цегла є порожнистим, тому для нього характерні високі теплотехнічні характеристики і морозостійкість.

Існує кілька різновидів облицювальної керамічної цегли:

 • звичайний;
 • фактурний;
 • фігурний;
 • ангобірованний;
 • глазурований.

Звичайний облицювальний матеріал має гладку лицьову поверхню, яка може мати різноманітне забарвлення, отриману за рахунок складу сировини, часу та температури випалу. Незважаючи на досить високу ціну, він досить популярний, так як така облицювання будівлі довговічна і не вимагає частого ремонту.

Для фактурної облицювання використовують цеглу, ложок і тичок якого мають рельєфний малюнок. Найчастіше це імітація дерева, натурального каменю, геометричні візерунки, ефект зістарювання та інше. Фігурний цегла використовують для обробки всіляких скошених і заокруглених елементів — арок, колон, декоративних елементів.

Ангобірованний цегла являє собою двошаровий кольоровий штучний камінь з рівною матовою поверхнею. Декоративний шар ангоб виходить в результаті нанесення на висушений сирець тонкого шару пофарбованої спеціальними барвниками білої глини. Кольорова блискуча поверхня глазурованого цегли виходить при нанесенні на глазурі обпалена цегла, основною складовою якої є легкоплавкое скло. Після вторинного випалу утворюється склоподібне водонепроникне покриття, що значно підвищує морозостійкість керамічного матеріалу.

Спеціальний матеріал

У деяких випадках необхідно застосування штучного керамічного каменю з особливими характеристиками. Прикладом може служити клінкерна і шамотна цегла .

Головне призначення клінкерної керамічної цегли — облицювання фасадів і цоколів, мощення підлоги у виробничих будівлях, вулиць, доріг, дворів. Для цього виду продукції характерна висока морозостійкість — мінімальна марка F50, і міцність М400-М1000. Такі високі показники досягаються завдяки використанню в якості основної сировини тугоплавкої глини, яка проходить випалення при високих температурах, значно перевищують температуру випалу звичайного цегли.

Вартість цього матеріалу досить висока, тому його застосовують лише там, де умови експлуатації дуже інтенсивні. В якості недоліків потрібно відзначити високу теплопровідність клінкерної керамічної цегли, викликану великою щільністю матеріалу.

В місцях контакту з відкритим вогнем, наприклад, у печах та камінах, використовують спеціальний вогнетривкий керамічна цегла, виготовлений з шамотної глини. Він здатний витримати великі температури — до 1600 градусів. Його форма досить різноманітна — класична прямокутна, клиноподібна, трапециідальна і аркова.

Короткий опис статті: керамічна цегла Властивості керамічної цегли залежать від його виду. Будівельний, облицювальна та спеціальний цегла можуть мати різні технічні характеристики. властивості керамічної цегли характеристика

Джерело: Властивості керамічної цегли: технічні характеристики і призначення

Також ви можете прочитати