Старий замок у Гродно

13.04.2017

Старий замок у Гродно

Старий замок у Гродно
Старий замок
в Гродно, перша оборонна споруда, збудована руськими князями в XI столітті. Замок розташований на високому та крутому пагорбі на правому березі Німану при впадінні в нього річки Городнічанкі. Побудований замок був у вигляді дерев’яної фортеці від якої фактично нічого не залишилося. Гродненський Старий замок був ласим шматочком для всіляких загарбників — все-таки він оберігав багате місто. У XIII столітті в замку звели потужну кам’яну вежу, дуже схожу на Кам’янецьку вежу. Але Гродненська вежа була розібрана під час чергової перебудови. Після того, як в XIII столітті Гродно увійшло до складу Великого Князівства Литовського, замок став метою численних нападів хрестоносців. Штурмували фортецю хрестоносці Мазовії і Тевтонського ордена в 1284, 1296, 1305, 1306 та 1311 роках. Лицарі Лівонського ордена, зібравши військо з усієї Європи, в лютому — березні 1364 року також безуспішно намагалися оволодіти замком. У 1391 році замок став однією з головних резиденцій Вітовта. Що не вдалося хрестоносцям, зробили свої. Під час міжусобної війни у 1390-му році війська князя Ягайла взяли замок в щільну 50-денну облогу. Замок був спалений. У вогні пожежі ледве не загинув сам Вітовт з сім’єю.

Незабаром на місці згарища великий князь Вітовт збудував новий кам’яний готичний замок з п’ятьма вежами. Буквально через кілька років він витримав перше бойове хрещення — штурм хрестоносців. Замок був побудований по периметру гори, і його стіни товщиною 2,5-3 метра утворювали в плані неправильний трикутник. Стіни мали неоднакову висоту і завершувалися зубцями. Про конструкціях стін можна судити тільки за збереженими залишками цегли й каменю-валуна. Цегла в кладці стін використовувався для вирівнювання рядів каменю, в баштах — як облицювальний матеріал. Особливістю цегли є знаки-клейма майстрів, різані гострим інструментом до випалу. У замку було 5 веж. В’їзна вежа, квадратного перетину, розташовувалася в південно-східному кутку фортеці і з’єднувалася з містом звідним дерев’яним мостом. Найвища вежа, круглого перерізу, що вціліла з XIII ст. і була включена Вітовтом у систему нових фортечних укріплень. За своїм характером ця вежа була близька до оборонно-сторожових башт типу вежи в Кам’янці. Вежі не збереглися до нашого часу: деякі були розібрані при будівництві палацу Стефана Баторія в кінці XVI ст. від інших залишилися фундаменти та частини стін. У лінії стін, звернених до міста, розміщувався новий кам’яний двоповерховий палац Вітовта з товстими стінами. Це будівля в основному збереглися й донині. Від міста фортеця відділяв 50-метровий сухий рів.

Старий замок у Гродно
В 1445году великий князь литовський Казимир IV Ягеллончик прийняв тут польського посла, який пропонував йому корону, а в 1492 р., помер у замку. Тут дуже часто зупинявся Стефан Баторій, який з Гродно зробив фактичну столицю Речі Посполитої. У 1576-1586 роках Верхній замок став резиденцією короля Стефана Баторія і за ініціативою короля був перебудований італійським архітектором Скотто практично заново. Від фортеці, побудованої Вітовтом, залишилися лише стіни та деякі вежі. У плануванні двоповерхового палацу помітна його пристосованість до оборони: відсутні парадні вестибюль і сходи, стіни відрізнялися великою товщиною. Невеликі за розмірами кімнати і кілька залів створювали асиметричну і замкнуту композицію плану. Внутрішня обробка нижнього поверху була виконана з цегли: королівські кімнати другого поверху оздоблені шліфованим гіпсом, прикрашені кахлями і різьбленням. Підлога була викладена мармуром і керамічними плитками. У вежі розміщувалася лазня, а над нею — зал з ліпниною. Вражала і шикарна спальня, пофарбовані сірою і золотою фарбою.

Замок перетворився на багато декорований палац.

У 1579 році тут проходили засідання сенату, на якому обговорювали внесок Речі Посполитої в Лівонську війну. Сам же Баторій проводив у замку чимало часу. Місто він настільки полюбив, що навідувався сюди часто, в тому числі і на полювання. Ходять легенди, що король знайшов тут даму свого серця — дочка лісничого, яка народила йому сина. Але про це, звичайно ж, не знала дружина Стефана королева Анна. Востаннє король прибув в Гродно вересня 1586 року. 6 вересня 1586 року король Речі Посполитої знову приїхав в Гродно, як виявилося, назавжди. У неділю, 7 грудня, він, як завжди, пішов до костелу — Фару Вітовта (в 200 метрах від замку), але там відчув нездужання. Через п’ять днів в резиденції йому стало ще гірше. Стефан Баторій відчинив всі вікна, щоб легше дихалося, але серце зупинилося. Щоб з’ясувати причину раптової смерті, в Гродно зробили перший на території Східної Європи анатомічний розтин, але і воно не дало точної відповіді. Цікаво, що за півтора роки до своєї смерті Стефан Баторій у заповіті просив, щоб його поховали в місті на Німані. Однак, порушивши волю короля, його поховали в Кракові, де покояться всі польські монархи.

Подальша доля Старого замку була пов’язана з численними переробками. У 1655 році замок був повністю зруйнований російськими військами під час російсько-польської війни 1654-1667 років. Відбудував його литовський канцлер і гродненський староста Кшиштов Зигмунд Пац. Тоді вікна втратили своє обрамлення і були збільшені.

З 1678 року в замку проходив третій сейм Речі Посполитої.

Під час Північної війни 1700-1721 років замок був зруйнований шведами. Пожежа 1735 року практично знищив те, що ще залишалося від замку, і він вже ніколи не повернув колишнього значення. У середині XVIII століття поруч був побудований Новий замок, а старий перестав виконувати свою функцію. Після розділів Речі Посполитої і приєднання Гродно до Російської імперії, в XIX столітті був перебудований в царські казарми, готель, офіцерське казино і військову бібліотеку. Надбудова третього поверху, виконана в XIX столітті, остаточно змінила його вигляд.

Старий замок у Гродно
До наших днів дійшли палац, фрагменти оборонних стін, руїни Нижній і Верхній церков, княжих покоїв, міст і замчище. Замок з містом з’єднує кам’яний арочний міст, побудований замість дерев’яного у другій половині XVII ст.

В 1925 році в колишній королівській резиденції відкрився історико-археологічний музей. В даний час в замку розміщена основна експозиція Гродненського історико-археологічного музею (р. Гродно, вул. Замкова, 20, тел. +375 152 74-39-14).

Замок давно потребує реставрації, але не відразу фахівці визначилися, якою вона повинна бути. Розроблений проект реконструкції замку, в результаті він набуде вигляду, який мав при Стефане Батории. Відновити палац Стефана Баторія можна з достатньою точністю, адже збереглася гравюра із зображенням будівлі. Роботи планується розпочати у 2012 році.

ВІРТУАЛЬНІ ПАНОРАМИ

Час роботи: вівторок — неділя, 10.00 — 18.00

Старий замок у Гродно
Телефон. (+375-152) 743360 — Новий замок

(+375-152) 721851 — Старий замок,

(+375-152)721669 — Музей історії Городниці

Старий замок у Гродно
Електронну адресу. grodno_museum@tut.by

Вартості вхідних квитків для відвідування Старого замку в Гродно

(станом на 01.01.2017 р.):

  • для школярів — 1 рубля 80 копійок
  • для студентів, пенсіонерів — 2 рублі 20 копійок
  • для військовослужбовців, інвалідів, дітей-сиріт, дошкільнят — безкоштовно
  • для дорослих — 2 рубля 80 копійок екскурсійне обслуговування для груп (до 25 осіб) школярів, дошкільнят, студентів середньоспеціальних установ — 10 рублів за 1 годину екскурсійне обслуговування для груп (до 25 осіб) дорослих, студентів вищих навчальних закладів —18 рублів за 1 годину.
  • В кожний останній вівторок місяця музей відкритий для безкоштовного відвідування.

Увага! При проведенні виставок додатково оплачується їх відвідування.

Короткий опис статті: стара цегла Старий замок у Гродно Старий замок у Гродно, пам’ятки гродно

Джерело: Старий замок у Гродно

Також ви можете прочитати