Старий замок у Гродно коротка історія зі днів його заснування, Блог Гродно

13.04.2017

Блог Гродно s13

Старий замок у Гродно — коротка історія зі днів його заснування

Автор: s13. 22 жовтня 2007, 09:29

Кейворды: Без рубрики

Рідкісний турист, який приїхав в Гродно на екскурсію, обійде стороною Старий замок. У його приміщеннях розташований обласний історико–археологічний музей з рідкісними експонатами. Але не тільки вони приваблюють сюди численних гостей та городян. Тут, на високому та крутому березі Німану, побачиш напівзруйновану кам’яну стіну, помилуєшся дивовижним пейзажем або просто відпочинеш в тихому і затишному куточку стародавнього міста.

Одне тільки ріже око — непривабливий вигляд самої будівлі з обсипалась штукатуркою, потрісканим шифером асфальтового кольору, убогими підсобками. Але як все відновити і не порушити старовину? Навколо проекту реставрації унікального історичного пам’ятника багато років кипіли гарячі суперечки. Нарешті в першій половині 90–х науковці та архітектори зійшлися на одному варіанті, почалася робота над документацією, але в 1996–му виявилося, що грошей немає. І лише через десять років до проблеми Старого замку повернулися знову.

Республіканський науково–методична рада при Міністерстві культури нещодавно затвердив архітектурний проект реставрації. З подробицями познайомимося трохи пізніше, а поки давайте разом поринемо в глиб століть і подивимося, як виглядав замок з моменту спорудження.

Старий замок у Гродно коротка історія зі днів його заснування, Блог Гродно
Укріплений дитинець виник на високому береговому мису біля злиття Німану і Городнічанкі в XI столітті. Через майже сотню років фортеця перетворилася в княжу резиденцію. Тоді ж побудували цегляний двоповерховий терем, Нижню церкву. Як свідчить Іпатіївський літопис, у другій половині XIII століття замок мав рубані з колод стіни з бойовими майданчиками, прикритими брустверами, а підступи до воріт захищала висока кругла кам’яна вежа. У наступному столітті на руїнах згорілої у 1183 році Нижньої церкви спорудили невеликий квадратний храм — Верхню церкву.

Нова сторінка в історії пов’язана з великим князем литовським Вітовтом. У 1398 році він побудував з каменю і цегли готичний замок з п’ятьма вежами, пізніше названий Старим. По периметру замкової гори виросли стіни товщиною 2 — 3 метри. Так палац простояв до 1580 року, поки його не почали переробляти для короля Речі Посполитої Стефана Баторія. Головним у композиції став двоповерховий ренесансний палац. Його особливість — багатство прикрас. Зал і королівські кімнати були оброблені шліфувальним гіпсом, кахлями і різьбленням, підлога викладена мармуром. У вежі розміщувалася лазня, а над нею — зал з ліпниною. Вражала і шикарна спальня, пофарбовані сірою і золотою фарбою… Оглядати багаті хороми монарх приїхав, як встановили дослідники, 2 листопада 1585 року.

Це, звичайно, не перший візит Стефана Баторія в Гродно. Місто він настільки полюбив, що навідувався сюди часто, в тому числі і на полювання. Ходять легенди, що король знайшов тут даму свого серця — дочка лісничого, яка народила йому сина. Але про це, звичайно ж, не знала дружина Стефана королева Анна. У вересні 1586 року король Речі Посполитої знову приїхав в Гродно, як виявилося, назавжди. У неділю, 7 грудня, він, як завжди, пішов до костелу — Фару Вітовта (в 200 метрах від замку), але там відчув нездужання. Через п’ять днів в резиденції йому стало ще гірше. Стефан Баторій відчинив всі вікна, щоб легше дихалося, але серце зупинилося…

Щоб з’ясувати причину раптової смерті, в Гродно зробили перший на території Східної Європи анатомічний розтин, але і воно не дало точної відповіді. Цікаво, що за півтора роки до своєї смерті Стефан Баторій у заповіті просив, щоб його поховали в місті на Німані, але вчинили інакше: тіло перевезли до Кракова, де покояться всі польські королі.

У постбаториевский період Старий замок чимало постраждав від воєн, його відновили до 1678 року. Але він вже не мав колишнього королівського лиску. А коли в XIX столітті на території палацу відкрили казарму, готель, офіцерське казино і військову бібліотеку, то колишній вигляд і зовсім втратився. Перші ж музейні експонати тут з’явилися в 1920 році.

Замок давно потребував реставрації, але не відразу фахівці визначилися, якою вона повинна бути. Варіант відновлення «за Вітовту», в стилі готики, не підходив — від стін XIV століття мало що залишилося. І тоді за основу взяли проект мінського архітектора Володимира Бачкова. Він запропонував вести оновлення основного будівлі в дусі Ренесансу, тобто відтворити його в стилі часів Стефана Баторія. Додатково планувалося побудувати церкву, дерев’яні тереми, вид яких не зберігся.

Таким бачився замок в середині 90–х років минулого століття. Республіканський науково–методична рада при Міністерстві культури, де нещодавно розглядалася концепція реставрації Старого замку в Гродно, проект залишив в силі, але з поправками: відновлення Нижній церкві XII сторіччя і теремів виключено. Заступник керівника управління з охорони історико–культурної спадщини Міністерства культури Ігор Чернявський зайняту позицію пояснює тим, що ми сьогодні не знаємо, як виглядали церква і дерев’яні тереми в ті роки, а робити їх муляж неприпустимо.

А ось відновити палац Стефана Баторія можна з достатньою точністю, адже збереглася гравюра із зображенням будівлі. Багато відомостей архітектори збираються почерпнути у Кракові, та й стіни самого замку ще зберігають деякі старі елементи, які використовують при реставрації.

…Від Старого замку через древній міст потрапляєш до воріт Нового замку. Королівський палац, пам’ятка архітектури XVIII століття, побудований в 1751 році в стилі пізнього бароко на місці Нижнього замку. Багато подій відбувалося за його могутніми стінами, одне з найбільш примітних — засідання у 1793 році надзвичайного, останнього сейму Речі Посполитої, яка затвердила другий розділ держави. У Велику Вітчизняну війну палац зруйнували німці, відновлений в 1952 році. Зараз там розташована частина експозицій історико–археологічного музею, в Сенаторському і Овальному залах проходять виставки. У правому крилі — приміщення обласної наукової бібліотеки.

Новому замку теж потрібна реставрація, але доведеться почекати: будівельними лісами скоро буде оточений Старий…

Йосип Попко, «СБ «, фотографії Володимира Лиходєєва

Короткий опис статті: стара цегла Новини Гродно і Гродненській області. Актуальні події та найсвіжіша інформація для гродненцев кожен день.

Джерело: Старий замок у Гродно — коротка історія зі днів його заснування — Блог Гродно s13

Також ви можете прочитати