Пропускна здатність труби залежно від діаметра, види розрахунків

30.09.2015

Що таке пропускна здатність труби залежно від діаметра

Таблиця діаметрів трубопроводів

Для розрахунків різних трубопровідних систем, по яких протікають рідини різного призначення, необхідно враховувати пропускну здатність труби в залежності від її діаметра. Це величина метрична, заснована на обсязі протікає рідини за певний проміжок часу. Показник багато в чому залежить від матеріалу, з якого труба виготовлена.

Візьмемо, приміром, пластиковий варіант — в цьому випадку пропускна здатність протягом тривалої експлуатації трубопроводу практично не змінюється. Адже під дією рідини, і води, в тому числі, пластик залишається у вихідному стані, оскільки процеси корозії його не зачіпають. З металевими трубами все по-іншому. Велика ймовірність, що на внутрішніх стінках утворюються корозійні нарости, а це призведе до зниження показника прохідності. Тим більше, коли справа стосується опалювальної системи з гарячою водою. Тут процеси наростання проходять швидше і активніше.

Все це відноситься до системи опалення, де в якості теплоносія найчастіше використовується гаряча вода. Ось чому так важливо враховувати критерій якості теплоносія. Чим воно нижче, тим вище ймовірність зменшення перерізу трубопроводу. А значить, зменшиться і здатність пропускати необхідну кількість рідини, що в свою чергу відіб’ється на швидкості руху потоку.

Способи розрахунку пропускної спроможності

Є кілька значень, які будуть потрібні в розрахунках:

  • Матеріал виробу.
  • Довжина контуру.
  • Якщо розрахунок проводиться для водопроводу, то необхідно враховувати кількість точок водоспоживання.

Визначення пропускної здатності труби

В даний час є кілька способів розрахунку:

  1. За формулою. Вдаватися в неї людині, що не знає спеціальних термінів і значень, не варто. Скажемо лише, що є два усереднених значень, які використовуються в цій формулі обов’язково — шорсткість внутрішньої поверхні і ухил трубопроводу.
  2. Таблиця. Це найпростіший варіант. Сьогодні в технічній літературі можна знайти досить велику кількість спеціальних таблиць, за якими, знаючи матеріал труби, легко знайти пропускну здатність. Наприклад, таблиця Ф. Шевельова.
  3. Сучасний спосіб — комп’ютерні програми. Їх в інтернеті сьогодні величезна кількість, так що розрахувати необхідний показник — не проблема. Правда, для цього в саму програму доведеться завантажити деякі значення по максимальному показнику. Що саме? Шорсткість, довжину контура, діаметр, коефіцієнт опору при наявності фасонних виробів і ступінь заростання.

Скажемо прямо, останній варіант використовувати для розрахунку невеликих водопровідних та опалювальних мереж нема необхідності — занадто складно. До того ж доведеться знову-таки шукати необхідні значення різних показників. Хоча саме цей варіант можна назвати самим точним.

І останнє. Довжина покладеного трубопроводу помітно впливає на пропускну здатність. Чим далі рухається теплоносій, тим менше його тиск всередині системи. А значить, знижується швидкість потоку. Те ж саме можна сказати і про залежно від діаметра, тільки навпаки.

Пропускна здатність трубопроводу

Ось кілька прикладів з готових таблиць, складених інженерами:

  • При діаметрі труби 15 мм пропускна здатність теплоносія становить 0,182 т/ч.
  • 25 мм — 0,65 т/ч.
  • 50 мм — 4 т/год
  • 100 мм — 20 т/год

Як бачите, збільшення діаметру в 2 рази призводить до збільшення потоку в кілька разів. Ось чому так важливо враховувати саме цей параметр, особливо в системах опалення.

Для тих, хто вирішив самостійно визначити об’єм потоку через систему трубопроводів, рекомендуємо скористатися табличним варіантом. Він не тільки простіше і зрозуміліше. Він точний, тому що всі параметри визначалися дослідним шляхом в спеціалізованих лабораторіях.

Короткий опис статті: діаметр труб Щоб точно розрахувати такий показник, як пропускна здатність труби залежно від діаметра, необхідно, крім самого діаметра, знати ще деякі значення. Сюди входять матеріал, ступінь шорсткості, опір фасонних виробів та інше. пропускна здатність труби залежно від діаметра

Джерело: Пропускна здатність труби залежно від діаметра — види розрахунків

Також ви можете прочитати