Декоративна кладка цегли

11.09.2015

Декоративна кладка цегли

Декоративна кладка — кладка з геометрично чітким малюнком швів на фасадної поверхні. Найчастіше при будівництві застосовують лицьову кладку з прерывающимися вертикальними або з суцільними швами. Технологія декоративної кладки схожа з технологією стандартної кладки. Роботу ведуть муляри, складові бригаду, используюя звичайні інструменти і пристосування.

Мулярам, крім дотримання перев’язки, порядовки і вертикальної стіни, необхідно правильно закласти нижній ряд, і в процесі кладки стежити за горизонтально, вертикально і однаковою товщиною зовнішніх швів.Цеглу, що виходять на фасадну сторону, повинні мати рівні грані, чисту поверхню і однаковий колір.

Лицьова верста (при перев’язаних або не перев’язаних вертикальних швах) має багаторядну систему перев’язки, внутрішня верста і забутка — однорядні.

Кладемо простінки

При кладці простінків, порядкову розкладку виконують наступним чином:

Перший ряд зовнішньої і внутрішньої верст простінків викладають стусанами.

У зовнішній, лицьова, версті при переривчастих вертикальних швах укладають дві четвертки, а при суцільних — дві половинки, і в забутке — четвертки.

Кромки розколу в четверток і половинок притирають, шліфують. Другий і четвертий ряди мають зовнішню і внутрішню версти з ложков. Кути внутрішньої версти завершують трехчетвертками.Забутка складається з четверток в кутах і стусанів.

Третій ряд: зовнішня верста і забутка — з ложков, внутрішня верста — з стусанів.

Кладемо кути стін

Для прикладу візьмемо порядкову розкладку при кладці кутів стін в дві цеглини. Перший ряд має внутрішню і зовнішню версти з стусанів. Кладку лицьової версти при суцільних вертикальних швах починають з двох половинок, а при переривчастих вертикальних швах — з двох трехчетверток, покладених ложком. Кут внутрішньої версти починають з укладання двох трехчетверток. При переривчастих вертикальних швах на фасаді проміжки в забутке заповнюють четвертками. Другий і четвертий ряди однакові: зовнішня і внутрішня версти — з ложков, перев’язка забутки і внутрішньої версти забезпечується укладанням трьох трехчетверток, забутка ведеться стусанами. Третій ряд має зовнішню версту і забутку з ложков, а внутрішню версту — з стусанів. Для перев’язки внутрішньої версти і забутки використовують три трехчетвертки. Порівняно з нижеуложенным поруч їх укладають у напрямку поздовжньої або поперечної стіни.

Від форми, профілю, розшивки зовнішніх швів залежить архітектурна виразність кладки. Найчастіше швах надають опуклу, увігнуту, заглиблені або односрезную форму. Шви на лицьовій поверхні декоративної кладки розшивають. Спочатку обробляють вертикальні, а потім горизонтальні шви.

Виконують декоративну кладку, як правило, робітники високої кваліфікації. Витрати праці при цьому підвищуються на 6-9% порівняно з стандаотной кладкою.

Який буває декоративна кладка

Відомо близько двадцяти варіантів декоративної кладки. Розглянемо найбільш поширені: готичну або польську, що складається з чергуються рядів, в яких точкових і ложкові цеглини розташовані по черзі, і хрестову складну, виконувану у вигляді чергуються рядів, у яких по черзі покладені тичковий і два ложкових цегли.

Стіни товщиною в дві цеглини з малюнком швів готичної кладки на фасаді зводять в такій послідовності:

— перший ряд зовнішньої версти — чергуються точкових і ложкові цеглини, внутрішня верста — цегла, укладені стусаном, забутка з ложков, другий ряд зовнішньої версти повторює перший, але з перев’язкою вертикальних швів на фасаді;

— внутрішню версту укладають так само, як і зовнішню, а забутку виконують стусанами.

При кладці простінків з готичним малюнком швів на фасаді перший ряд укладають так само, як і на ділянці глухих стін, але з укладанням у зовнішній версті четверток.

У другому ряду зовнішня і внутрішня версти однакові — це чергуються ложки і стусани. Для додержання перев’язування кути внутрішньої версти завершують трехчетвертками. Проміжки в забутке виконують четвертками.

Простінки з хрестовим складним малюнком швів на фасаді викладають в такому порядку:

перший ряд так само, як і на ділянках глухих стін, але з укладанням у зовнішній версті двох трехчетверток;

другий ряд — зовнішня і внутрішня версти однакові, але для дотримання перев’язки використовують половинки і трехчетвертки.

Забутка з цеглин, покладених стусаном, із заповненням проміжків неполномерным цеглою.

Кладку прямих кутів з готичним малюнком швів на фасаді починають у такій послідовності

Перший ряд:

-з трехчетвертки й цілої цегли починається укладання зовнішньої версти, потім по обидві сторони кута чергуються точкових і ложкові цегла;

-внутрішню версту починають з двох трехчетверток, покладених ложком, а продовжують її стусанами;

-забутку ведуть ложками, в кутку укладають четвірки і половинку цегли.

Другий ряд:

-зовнішню версту починають з цілої цегли і трехчетвертки, потім чергують стусани і ложки, що укладаються з перев’язкою вертикальних швів на фасаді;

-внутрішня верста повторює зовнішню;

-забутку ведуть стусанами, а кут заповнюють трехчетверткой і четверткой.

Прямі кути стін з хрестовим складним малюнком швів на фасаді викладають у такій послідовності

Перший ряд:

-зовнішню версту починають з двох трехчетверток, покладених ложком, потім укладають ложкових і тичкова цегла, після чого чергуються два ложка і тичок, на іншій стороні кута зовнішня верста складається з чергування двох ложков і стусана;

-внутрішню версту починають з двох трехчетверток і продовжують стусанами по обидві сторони кута;

-забутку виконують ложками.

Другий ряд:

-зовнішню версту починають з двох трехчетверток, покладених стусанами, далі чергуються два ложка і тичок, з іншого боку до трехчетвертке примикають ложок і тичок, а потім два ложка чергуються з стусанами;

-внутрішню версту починають з двох трехчетверток, перевязывающих розташовані нижче цеглу, і продовжують укладання цегли в такому ж порядку, як і на лицьовій версту;

-забутку ведуть стусанами, тільки у внутрішній частині кута укладають два ложка.

Вищеописані варіанти декоративної кладки не вимагають дорогих матеріалів і великих капітальних витрат, надають будівлям оригінальність і привабливість.

Кладка декоративно-рельєфна.

Привабливість будівель із цегли в даний час досягається не тільки пристроєм масивних карнизів, колон, пілястр і інших складних елементів, але і за допомогою декоративно-рельєфною кладки.

Декоративно-рельєфна кладка — кладка, що поєднує чітку сітку фасадних швів з композиціями з рельєфних або плоских малюнків. При цьому торці будівель, простінки, подкарнізние смуги та інші ділянки стін прикрашають декоративними фігурами, стилізованими малюнками, які надають фасадам унікальність і привабливість.

Орнамент — декоративні візерунки з цегли різного кольору. Добре поєднуються кольори білий і жовтий, жовтий і червоний, білий і червоний. Ми не радимо класти в ряд більше трьох цеглин однакового кольору: це ускладнює контроль в процесі кладки.Орнамент складають з геометричних фігур або використовують стилізовані мотиви. Орнаментом прикрашають фризи — декоративні смуги у верхній частині стіни, простінки і т. д.

Крім плоского орнаменту застосовується рельєфний, утворений виступають з площини стіни цеглою. Такі вставки з кольорових цеглин при сонячному освітленні створюють на фасаді гру світлотіней. Кладку виступаючих елементів орнаменту ведуть тільки з повнотілої цегли. Тут, безумовно, варто згадати про білому силікатній цеглі!

Неординарність і краса зовнішнього вигляду будівель можна досягти, оформляючи кути і простінки поясками з цегли іншого кольору, декоративними композиціями, створеними за рахунок чергування білої силікатної і червоної керамічної цегли.

Композиції, оформляють площині глухих стін, підкреслюють оригінальність будівлі. Їх зміст може відповідати році будівлі або назві будови.

Оформляючи фасади, використовують різноманітні секрети і хитрощі. наприклад, з площини простінків виступають ненесучі пілястри з білої силікатної цегли з суцільним вертикальним швом. Ділянки кладки під вікнами, над перемичками і вертикальні ряди, що обрамляє отвір, викладають з червоної цегли, надаючи фасадам ошатний вигляд. Кладку стилізованих, умовно-декоративних, зображень тварин, рослин або інших малюнків здійснюють за шаблонами. Робітникові, прибегающему до таких хитрощів, необхідно ретельно контролювати товщину швів, правильність перев’язки, чіткість зображення, якість і колір укладаються цегл.

Дотриманні наші рекомендації, Ви отримаєте бажаний ефект, і будівлі преобретут оригінальний і неповторний вигляд.

Кладка лицьова

Лицьова кладка — кладка, у якій зовнішня верста викладена з добірного пофарбованого або цегли з фактурою. Таку кладку здійснюють за однорядною або багаторядній системі перев’язки. На фасадну, лицьову поверхню укладають цеглу з рівними гранями і однаковим колірним відтінком. Зовнішню версту виконують одночасно з кладкою, перев’язуючи з іншою частиною стіни.Фасадні шви повинні мати однакову товщину і бути акуратно розшиті.

Для лицьової кладки використовують силікатна полуторна цегла з нефарбованої або забарвленою поверхнею(в крайньому випадку потовщений керамічна цегла з беложгущихся глин або з кольоровою або з глазурованою поверхнею ложка і стусана).Однорядна Система перев’язки або багаторядна — чотири ложкових ряду перев’язані стусанами. Лицьову версту викладають одночасно з кладкою і перев’язують її з іншою частиною стіни. Зовнішні шви ретельно розшивають. Для лицьового кладки використовують пустотілі керамічні камені, виготовлені з светложгущихся глин або мають різноманітну фактуру і колір.

Кладку ведуть тільки по ланцюговій системі перев’язки. Зовнішню версту викладають камінням з однорідним колірним відтінком, правильними гранями і кутами. Шви на лицьовій поверхні акуратно розшивають.

Профільний цегла розширює декоративні можливості лицьової кладки.

Такий цегла, що має опуклу або увігнуту грань стусана або ложка, укладають у зовнішню версту. Кладку ведуть за однорядною або багаторядній системі перев’язки з використанням звичайних інструментів і пристосувань. Таким видом лицьової кладки виконують декоративні смуги, фризи, оздоблюють верхні частини стін, окремі вставки і глухі ділянки торців будівлі. Лицьову кладку використовують як для зовнішніх, так і внутрішніх стін, сходових кліток, вестибюлів і т. д. Декоративні властивості такої кладки можуть посилюватися комбінаціями кольорів як самого матеріалу, так і розчинних швів, а також різними видами перев’язки.

Облицювання стін одночасно з кладкою

Зовнішній шар з керамічних, силікатних та інших штучних виробів на поверхні стін називають облицюванням. Найчастіше облицювання виконують одночасно з кладкою.Облицювання лицьовою каменем ведуть методом звичайної кладки. Уклавши зовнішній ряд каменів, викладають два ряди цегли — внутрішню версту і забутку. Облицювання з кладкою стіни перев’язують (в рівні ложкових каміння) двома рядами цеглин. Кладка внутрішньої частини стіни і облицювання ведеться по ланцюговій системі перев’язки. При облицюванні лицьовою цеглою спочатку викладають облицювальну версту, перший рядок якої складається з цілих цеглин, покладених стусаном, а три наступних — з половинок цегли, покладених стусаном.Потім викладають внутрішню частину стіни з двох рядів каменів по ланцюговій системі перев’язки. У рівні точкових каменів кладки вирівнюють нелицевым цеглою, покладеним ложком. Перев’язують облицювання через чотири ряду точкових цеглою, защемленными у внутрішній частині стіни. Облицювання викладають по багаторядній системі перев’язки. У кутах тичкового ряду укладають дві трехчетвертки, в ложкових рядах — одну трехчетвертку.

При облицюванні потовщеним цеглою спочатку викладають облицювальну версту з тичкового і трьох ложкових рядів, а внутрішню частину стіни на висоту ложкових рядів облицювання зводять з одинарної цегли. Прокладные тичкові ряди з потовщеної цегли пов’язують облицювання з іншою частиною стіни. Облицювальну версту викладають по багаторядній системі перев’язки. У кутах стін у кожному тычковом ряду укладають ложком по дві трехчетвертки.

Внутрішню частину стіни викладають по багаторядній системі перев’язки швів.

Облицювання бетонної або керамічною плиткою з заставної полицею

Спочатку на кутах стін і на межах ділянок встановлюють маякові плити. Потім натягують причалювання і укладають на розчин облицювальна ряд плитки. Для заповнення вертикальних швів на торці плиток наносять розчин. Укладають плитку, притискаючи її до раніше встановлених і осаджуючи до рівня натягнутою причалки. Після цього викладають внутрішню частину стіни до рівня встановлених плит і в такому ж порядку починають облицювання наступного ярусу кладки.

При осаді стін можливий зріз закладних полиць облицювальних плит, тому горизонтальні шви на глибину, рівну товщині вертикальної стінки облицювання, не заповнюють розчином. Тільки в п’яти верхніх поверхах горизонтальні шви заповнюють розчином.

Облицювання плитками з прокладными рядами

Кладку починають з плиток прокладного ряду, а також з внутрішньої версти і забутки з цегли. Потім встановлюють кутові і маякові плитки прислонного ряду і натягують причалювання. Прислонные плитки зовнішнього ряду облицювання укладають по причалюванню, заповнюючи розчином вертикальні шви, після чого викладають внутрішню частину кладки до рівня встановлених плиток облицювання. Облицювання ярусу завершується укладанням прокладочного ряду плиток та розшивкою зовнішніх швів.

Облицювання плитами з природного каменю або декоративного бетону

На вирівняну горизонтальне підставу наносять розчин і встановлюють кутові і маякові плити, закріплюючи їх анкерами на тильній стороні кладки. По натягнутій причалюванню укладають проміжні плити облицювального ряду з одночасною заробкою решт арматурного дроту, приварених до сталевої пластинки.

Платівка анкера прикріплена епоксидним клеєм до внутрішньої сторони облицювальної плити, а кінці дроту закладені в кладці. Це забезпечує надійне кріплення облицювання з кладкою стіни. Облицювальні плити встановлюють з перев’язкою швів або шов у шов.

Облицювання стін одночасно з кладкою, не вимагає значних витрат праці, широко застосовується в сучасному будівництві.

Облицювання елементів фасаду

Облицювання зовнішніх стін кам’яних будівель може бути суцільною або частковою. При частковій облицюванні обробляють лише окремі елементи: цоколь, кути стін, отвори, пілястри, входи в будівлі і т. д.

В умовах індустріального будівництва архітектурна виразність будівель досягається за рахунок часткової облицювання фасадів.

Облицювання цоколя облицювань з штучного або природного каменю, виділяючи постамент будівлі, надає йому монументальність. Облицювання кутів підкреслює декоративно-художні якості зовнішніх стін. Обрамлення віконних прорізів облицюванням надає будівлі індивідуальний вигляд. Облицьовування пілястр візуально збільшує площину стіни і надає всьому будівлі масштабну виразність. Облицювання порталів архітектурно обрамляє вхід в будівлю.

Часткове облицювання контрастно підкреслює відмінність окремих ділянок кам’яних стін, надаючи художню виразність всьому будинку.

Каменяр, виконує облицювання фасаду, повинен постійно стежити за точністю малюнка, горизонтальністю рядів, товщиною швів, правильністю перев’язки. Тільки при дотриманні цих вимог досягається декоративний ефект облицювання.

Облицювання викладених стін

Плитами з природного каменю облицьовують окремі ділянки фасаду — цоколь, вхід в будівлю та ін До початку роботи поверхні стін, що підлягають облицюванню, перевіряють схилом, зрубують нерівності. На тильній стороні облицювальних плит виконують насічку, що забезпечує найкраще зчеплення з розчином. На верхній і задній гранях плит свердлять гнізда і вирубують борозни для установки анкерів.

Облицювання стін ведуть в наступному порядку:

-перший ряд плит встановлюють по причалюванню насухо;

-між стіною і встановленими плитами поміщають дерев’яні клини, вивіряючи кожну плиту по рівню і схилу;

-в стіні пробивають гнізда і забивають в них дерев’яні пробки;

-кожну облицювальну плиту закріплюють трьома анкерами, що забиваються дерев’яні пробки в гніздах стіни;

-зазор між стіною і закріпленим поруч облицювання заповнюють розчином, залишаючи пазуху глибиною до 1 см нижче верхньої кромки.

В такому ж порядку встановлюють наступний ряд плит.

Плитами з декоративного бетону, мають петлі на тильній стороні, облицьовують кам’яні стіни після їх опади. Спочатку встановлюють кутові і маякові плити, потім по причалюванню — рядові. Вивірені по схилу і рівню плити закріплюють дротяними скрутками. Їх з’єднують кінці петлі плит з гаками, забитими у швах кладки. Пазуху між стіною і закріпленими плитами заповнюють цементним розчином.

Після завершення опади кладки керамічної плиткою з рифленням на тильній стороні лицюють стіни. Спочатку встановлюють кутові і маякові плитки, потім по причалюванню — основні плитки ряду. Облицювання ведуть порядно на розчинах марки не нижче 50. Якість облицювальних рядів контролюють шнур, схилом і рівнем.

Якість облицьованих фасадів

Під якістю облицювання розуміють її відповідність робочим кресленням і СНиП Ш-21-73 «Оздоблювальні покриття будівельних конструкцій», зобов’язуючим муляра при виконанні облицювальних робіт використовувати кладочні матеріали та розчин марок, цих проектом

При виконанні облицювання постійно контролюють:

— якість лицьової поверхні;

— однаковий відтінок облицювальних виробів, малюнок, товщину і заповнення швів;

— горизонтальність рядів, вертикальність кутів і укосів;

— правильність перев’язки і закріплення облицювальних рядів.

Товщина швів на лицьовій кладці й при облицюванні стін плитами повинна бути 10 мм, всі зовнішні шви в облицюванні закінченого будівлі — заповнені розчином і розшиті.

Короткий опис статті: декоративний цегла

Джерело: Декоративна кладка цегли — Тверській Комбінат Будівельних Матеріалів №2

Також ви можете прочитати